Objawy osteoporozy

Szybkie rozpoznanie choroby zawsze w istotny sposób ułatwia radzenie sobie z jej następstwami, nie powinno dziwić nas więc to, że również pacjenci, którzy obawiają się osteoporozy chcą wiedzieć, jakie sygnały wysyłane przez ich organizmy powinny wzbudzać niepokój. Niestety, bardzo często okazuje się, że choroba ta w swojej pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, a stanem naszych kości zaczynamy interesować się dopiero wówczas, gdy dochodzi do pierwszych ich złamań. Na szczęście istnieją również sygnały, które mogą skłonić nas do wizyty u lekarza i inauguracji leczenia jeszcze zanim choroba stanie się naprawdę niebezpieczna.
Pierwszym i najbardziej charakterystycznym z nich są bóle kostne, które zazwyczaj pojawiają się w odcinku piersiowym. Ostry i silny ból często sugeruje, że doszło już do złamania trzonu kręgu, więc w żadnym wypadku nie powinno się go ignorować.
Naszą uwagę powinny przyciągać również bóle krzyża, które przecież wyjątkowo często są lekceważone przez pacjentów. Co prawda bóle te mogą również sugerować zmiany dyskopatyczne, wymagają one jednak interwencji lekarskiej, a nierzadko również zaawansowanego leczenia.
Innym objawem typowym dla osteoporozy są złamania, choć oczywiście nie wszystkie są w równym stopniu alarmujące. Osoba, której złamanie przytrafi się podczas jazdy na nartach lub w efekcie upadku z roweru nie ma większych powodów do obaw, jeżeli jednak problem pojawi się nawet podczas niewinnie wyglądającego upadku z łóżka, czy też potknięcia się na oblodzonej drodze, warto zwrócić na to uwagę lekarzowi. Charakterystyczny dla osteoporozy jest zresztą nie tylko sam fakt częstych złamań, ale również ich charakter. Najczęściej są to złamania trzonów kręgów, części bliższej kości udowej oraz końca dalszego kości promieniowej, miejsca, które ulegają złamaniom mogą więc ułatwić postawienie właściwej diagnozy.
Inne nasze serwisy
Osteoporoza bardzo często atakuje kobiety w okresie menopauzy. Dowiedz się więcej na ten temat -> Menopauza.
Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe to częsta choroba weneryczna. Jak można się nią zarazić, jakie są objawy, jak wygląda leczenie -> Kłykciny kończyste.
Podobne choroby
Przeszywający ból okolicy lędźwiowej będący wynikiem ucisku bądź podrażnienia nerwu kulszowego -> Rwa kulszowa.
Układ kostny - więcej informacji
Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. arthritis rheumatoidea, ang. rheumatoid arthritis), inaczej zwane także gośćcem przewlekle postępującym, to choroba układowa tkanki łącznej, o charakterze zapalnym, przewlekłym i autoimmunologicznym. -> RZS.
Powiedz nie objawom osteoporozy
Reumatoidalne zapalenie stawów ma u 10–15% chorych ostry początek, kiedy to wymienione objawy pojawiają się zaledwie w ciągu kilku dni. -> Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów